Οι 101 αθλητές και αθλήτριες της Τeam Hellas στο Παρίσι – ΕΟΕ

 

Με την πρόκριση της Εθνικής ομάδας μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες Παρίσι 2024 ολοκληρώθηκε η συγκρότηση της ελληνικής αποστολής με εκπροσώπους σε 17 αθλήματα.

Οι αθλητές και οι αθλήτριες που αποτελούν την ομάδα είναι:

 

Στίβος – 14

Μίλτος Τεντόγλου μήκος

Εμμανουήλ Καραλής επί κοντώ

Κατερίνα Στεφανίδη επί κοντώ

Χρήστος Φραντζεσκάκης σφυροβολία

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη 20 χλμ. βάδην

Μιχάλης Αναστασάκης σφυροβολία

Ελίνα Τζένγκο ακοντισμός

Τατιάνα Γκούσιν ύψος

Ελένη Πόλακ Επί κοντώ

Σταματία Σκαρβέλη σφυροβολία

Αριάδνη Αδαμοπούλου επί κοντώ

Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 100μ., 200μ.

Κυριακή Φιλτισάκου 20 χλμ. βάδην

Παναγιώτα Δόση ύψος

 

Κολύμβηση – 16

Αννα Ντουντουνάκη: 100μ. πεταλούδα, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed
Νόρα Δράκου: 50μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed
Γεωργία Δαμασιώτη: 100μ., 200μ. πεταλούδα
Κριστιάν Γκολομέεβ: 50μ. ελεύθερο
Απόστολος Χρήστου: 100μ., 200μ. ύπτιο, 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed
Στέργιος Μπίλας: 50μ. ελεύθερο, 4Χ100μ. ελεύθερο
Βαγγέλης Μακρυγιάννης: 100μ. ύπτιο
Δημήτρης Μάρκος: 800μ., 1.500μ. ελεύθερο, 4Χ200μ. ελεύθερο
Απόστολος Παπαστάμος: 200μ., 400. μικτή ατομική
Απόστολος Σίσκος: 200μ. ύπτιο
Ανδρέας Βαζαίος: 4Χ100μ. ελεύθερο, 4Χ200μ. ελεύθερο
Κώστας Εγγλεζάκης: 4Χ200μ. ελεύθερο
Κώστας Στάμου: 4Χ200μ. ελεύθερο
Βαγγέλης Ντούμας: 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed
Οδυσσέας Μελαδίνης: 4Χ100μ. ελεύθερο
Παναγιώτης Μπολάνος: 4Χ100μ. ελεύθερο
Αλκης Κυνηγάκης: 10χλμ. μαραθώνιας κολύμβησης

 

Καλλιτεχνική κολύμβηση – 2

Ευαγγελία Πλατανιώτη, Σοφία Μαλκογεώργου – ντουέτο

 

Κωπηλασία – 7

Στέφανος Ντούσκος – σκιφ

Χριστίνα Μπούρμπου, Ευαγγελία Αναστασιάδου – δίκωπος

Ζωή Φίτσιου, Μιλένα Κοντού – διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

Αντώνης Παπακωνσταντίνου, Πέτρος Γκαϊδατζής – διπλό σκιφ ελαφρών βαρών

 

Σκοποβολή – 5

Άννα Κορακάκη – 10 αεροβόλο πιστόλι, 25μ. πιστόλι

Χριστίνα Μόσχη – 10μ αεροβόλο πιστόλι

Εμμανουέλα Κατζουράκη – σκιτ

Μάκης Μίτας – σκιτ

Μπάμπης Χαλκιαδάκης – σκιτ

 

Γυμναστική – 1

Λευτέρης Πετρούνιας – ενόργανη, κρίκοι

 

Τένις – 4

Μαρία Σάκκαρη – απλό

Στέφανος Τσιτσιπάς – απλό

Στέφανος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη – μεικτό

Στέφανος Τσιτσιπάς, Πέτρος Τσιτσιπάς – διπλό

Μαρία Σάκκαρη, Δέσποινα Παπαμιχαήλ – διπλό

 

Ιστιοπλοΐα – 4

Βύρωνας Κοκκαλάνης – IQFoil 

Κάμερον Μαραμενίδης – φόρμουλα κάιτ

Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης – 470  μεικτό

 

Ποδηλασία – 1

Γιώργος Μπούγλας – ποδηλασία δρόμου

 

Πάλη – 3

Γιώργος Κουγιουμτσίδης – 74κ ελευθέρας

Νταουρέν Κουρουγκλίεφ – 86κ ελευθέρας

Μαρία Πρεβολαράκη – 53κ ελευθέρας

 

Τζούντο – 2

Ελισάβετ Τελτσίδου – 70κ

Θόδωρος Τσελίδης – 90κ

 

Ιππασία – 1

Ιόλη Μυτιληναίου – υπερπήδηση εμποδίων

 

Ξιφασκία – 1

Δώρα Γκουντούρα – σπάθη

 

Επιτραπέζια αντισφαίριση – 1

Παναγιώτης Γκιώνης – απλό

 

Υδατοσφαίριση – Εθνική ομάδα ανδρών 13

Μάνος Ζερδεβάς, Παναγιώτης Τζωρτζάτος (τερματοφύλακες), Ντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Στάθης Καλογερόπουλος, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Νίκος Γκίλλας, Στέλιος Αργυρόπουλος Κανακάκης, Νίκος Παπανικολάου, Κώστας Κάκαρης, Δημήτρης Νικολαϊδης, Άγγελος Βλαχόπουλος

 

Υδατοσφαίριση – Εθνική ομάδα γυναικών 13

Ιωάννα Σταματοπούλου, Χρυσούλα Διαμαντοπούλου (τερματοφύλακες), Ελευθερία Πλευρίτου, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Βασιλική Πλευρίτου, Ιωάννα Χυδηριώτη, Νικολέτα Ελευθεριάδου, Ελένη Ξενάκη, Αλεξάνδρα Ασημάκη, Μαρία Πάτρα, Ειρήνη Νίνου, Αθηνά Γιαννοπούλου, Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη

 

Μπάσκετ – Εθνική ομάδα ανδρών – 12

Γιάννης Αντετοκούνμπο
Κώστας Παπανικολάου
Γιώργος Παπαγιάννης
Ντίνος Μήτογλου
Τόμας Γουόκαπ
Γιαννούλης Λαρεντζάκη
Νικ Καλάθης
Βασίλης Τολιόπουλος
Βασίλης Χαραλαμπόπουλος
Παναγιώτης Καλαίτζάκης
Νικολαος Χουγκαζ
Δημήτρης Μωραΐτης

https://www.hoc.gr/hocnews/oi-101-athlites-kai-athlitris-ths-%CF%84eam-hellas/